Akciğer Kanseri 1. Evre

Tek kaynaktan aradıklarınızı bulabilmeniz hedefiyle Akciğer Kanseri 1. Evre çerçevesinde geniş araştırmalar yaptık. Sizlere anlaşılır Yaşam bilgilerini sunmaya devam edeceğiz .

Akciğer Kanseri 1. Evre – & Onkoloji bilgileri

Şunu unutmamalı ki sağlık sayfalarımızda göreceğiniz sağlık tavsiyeleri doktor önerisi olmadan denenmemelidir.

Temel Tümör Sebepleri

Vücudun çeşitli bölgelerini etki altına alan 100 den fazla kanser çeşidi bulunuyor.

Tütün ürünleri kullanımı, tüm dünyada en büyük ve önlenebilir kanser sebebi.

Doğru zamanda teşhis edilmesi ve ideal biçimde tedavi edilmesi halinde, kanserlerin üçte biri tedavi edilebiliyor.

Bu risk faktörlerinden biri veya daha fazlasına maruz kalmak bu kişide kesin kanser gelişeceğini göstermez, ama kansere yakalanma ihtimalini arttırır. Bazı insanlar birçok risk faktörü bulundurmasına rağmen yaşamı boyunca hiç kansere yakalanmazken, kanser tanısı konulan bazı hastalarda ise hiçbir risk faktörüne rastlanmayabilir.

Yalnızca sigara kullanmamak, sağlıklı beslenme, fiziksel olarak etkin olmak ve enfeksiyonlara vaktinde müdahale edilmesiyle, kanserin yüzde 40 oranında engellemesi olası.

Önem Arz Eden Kanser Belirtileri

Akciğer Kanseri 1. Evre

Ateş: Kanserde sıklıkla görülür fakat genelde ileri evre kanserler ile birliktedir. Kan kanseri ve lenf bezi tümörlerinde ise başlangıç belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Ağrı: Kemik veya testis tümörlerinde ilk belirti olabilir ama genelde ileri evre kanserlerin bir belirtisidir.

Vücudun herhangi bir yerinde nedensiz bir şişlik (Vücudun herhangi bir yerinde görülen ve ele gelen şişlik veya sertlikler)

Barsak alışkanlıkları ve dışkıdaki değişiklikler. Aniden başlayan kabızlık ve bunu takip eden ishal nöbetleri, barsak kanserinin işareti olabilir. Dışkıdaki kan, ciddi barsak hastalıklarının habercisi olabileceği için hemoroid kanaması olarak yorumlanmadan önce kontrol ettirilmelidir. Ayrıca dışkının kalınlığının azalması, barsağın bir parçasının daralmasına neden olan bir tümörden kaynaklanabilir.

Kişi kendi isteği dışında kilo kaybediyorsa, nedeni araştırılmalıdır. Bu işaretler kanser dışındaki herhangi bir nedenden de olabilir. Ayrıca bu belirtilerle beraber ağrı da olmayabilir. Durumu hafife alıp sağlık kontrolü ihmal edilmemelidir. Kanserin ilk evrelerinde ağrı olmayabileceği unutulmamalıdır. Erken evrede teşhis edilmiş kanserlerin tedavisi çok daha kolaydır.

Örnek Kanser Türleri

Kolon Kanseri ; Kolon (Bağırsak) diye adlandırdığımız kalın bağırsak, yaklaşık 2 metre uzunluğundaki sindirim sisteminin ince bağırsaktan sonra gelen kısmıdır. Özellikle batılı ülkelerde sık karşılaşılan bu kanser oldukça büyük bir öneme sahiptir. Toplumda görülme sıklığı 10000 de 5 dolayındadır.

Sebebi tam olarak bilinmeyen bu kanser türünün sigara ve alkol alımıyla direkt ilgili olduğu tespit edilmiştir. Sigara içme yaşının düşmesiyle doğru orantılı olarak kadınlarda ve erkeklerde geçmişte 50 yaş üzerinde görülen bu rahatsızlık daha alt yaş gruplarında da görülmeye başlamıştır

Akciğer Kanseri 1. Evre

Karaciğer Kanseri : Karaciğerin kendine has malign (kötü huylu) tümörleri, bir başka deyişle kanserleri şunlardır: Hepatosellüler karsinom, intrahepatik kolanjiosellüler karsinom, hepatokolanjiokarsinom, hepatoblastom, anjiosarkom, epiteloid hemanjioepitelioma ve diğer sarkomlar (leiomyosarkom, rabdomyosarkom, indiferansiye embriyonel sarkom)

Karnın sol üst bölgesinde mide bulunur. Nedenlerinde bahsedeceğimiz çeşitli sebeplerden dolayı midenin mukoza zarından tümörler gelişebilir. Bu tümörlerden kötü huylu olanları, kansere neden olur. Mide kanseri sıklıkla midenin küçük kenarında ortaya çıkar.Rahim kanseri veya tıbbi literatürde “uterin kanser veya uterus kanserleri” denildiğinde rahim içini döşeyen rahim iç zarından kaynaklanan kanserler anlaşılır.

Yazımızın Sonunda bulacağınız üzere siz değerli okuyucumuzdan daha önce Akciğer Kanseri 1. Evre araması ile sitemizi okuyan kullanıcılarımızın, ziyaret ettikleri çeşitli sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.