Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri en geç tespit edilen kanser türlerindendir. Kanserlerin tehlikeli olmasının sebeplerinin belki de en başlarında sinsice yayılmaları ve belirti göstermemeleri gelir. Akciğer kanserini en sinsi kanser türleri arasında saymak yanlış olmaz. Bu sebeple akciğer kanseri belirtileri çok dikkatli takip edilmeli, şüphe duyulduğunda hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Kanserin yayılma eğilimli bir hastalık olduğu da göz önünde bulundurularak karaciğer kanseri belirtileri, lokal belirtiler (akciğerin fonksiyonunu etkileyen belirtiler), metastaz (yayılma) belirtileri ve hormonlara bağlı diğer belirtileri olarak üç grupta incelenir.

A. Akciğerdeki belirtiler

Lokal belirtiler doğrudan akciğerde gelişen tümörün sebep olduğu fonksiyon bozukluklarının dışa vurumudur. Sebepsiz yere başlayan ve kesilmeyen öksürük, göğüs bölgesinde ağrı (omuz, kol ve özellikle sırt bölümü buna dahildir) nefes darlığı, hışıltılı nefes alma, balgam çıkarma, kanlı tükürük, nefes darlığı, ses kısılması, yüzde ve boyun bölgesinde şişiklik lokal belirtilerdendir. Buradaki en önemli belirti öksürüktür. Çünkü hastalığın başlangıç evresinde diğer lokal belirtilerden hemen hemen hiçbiri görülmezken öksürük, erken dönemde uyarı veren en önemli belirtidir. Bu noktada akciğer kanserine sebep olan faktörlerin başında gelen sigaranın bir başka tehlikesi de ortaya çıkar. Sigara kullanan kişi öksürüğün sebebini sigaraya bağlar ve hastalıktan şüphelenmezse hekime başvurmaz ve hastalığın ilerlemesinin önüne geçemez. Bu nedenle 2-3 haftadan uzun süren öksürükler varsa, hele balgamla karışık kan geliyorsa bir gün bile kaybetmeden hekime gitmek hayati önem taşır.

B. Metastaz belirtileri

Metastaz belirtileri, akciğer dışı kanser belirtileri olarak da adlandırılır. Kemik metastazında, yani akciğer kanserinin yayılıp kemiğe sıçraması durumunda kemiklerde ağrı, beyine sıçraması durumunda ise bilinç kaybı ve görme bozuklukları ortaya çıkabilir. Kemik ağrısı veya görme bozukluğu gibi belirtiler ilk başta akciğer kanserini akla getirmese de kanerin yayılma eğilimi göz önünde bulundurularak detaylı incelemeler yapılmalıdır.

C. Diğer akciğer dışı belirtiler

Metastaz belirtilerinin dışında tümörlerden salınan bazı hormonlar, vücudun normal işleyişini olumsuz etkileyecek sonuçlar ortaya çıkarabilir. Vücudu genel olarak etkileyen hormonal değişikliklerin başlıca belirtileri iştahsızlık, hızlı kilo kaybı, güçsüz ve halsiz hissetme, ve ateştir.

Akciğer kanserinin belirtileri çok çeşitlidir. Bu belirtiler fazla üst solunum yolu enfeksiyonları veya akciğerlerin kanser dışı birçok hastalığında da görülebildiğinden hafife alınabilirler ki bu tehlikeli bir yaklaşımdır. Aslına bakıldığında akciğer kanserinin sıradan olarak nitelendirebileceğimiz rahatsızlıklardan farkı yoktur. Sinsi ve tehlikeli bir hastalık olmasının altında yatan en büyük sebeplerden biri de budur.

Diğer birçok hastalıkla ortak belirtiler gösteren akciğer kanserinin önüne geçebilmek için, aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçı gözlemlendiğinde, vakit geçirmeden hekime başvurulmalıdır.

Akciğer kanserinin sık görülen belirtiler:
akciğer kanseri belirtileri

 • Haftalar süren öksürük
 • Balgamda kan
 • Nefes almada zorlanma
 • Kötü kokulu veya koyu renkli balgam
 • Kilo kaybı
 • Halsizlik
 • Ateş
 • İştahsızlık
 • Göğüs ve çevresinde ağrıyan ağrısı, sırt veya omuz ağrısı
 • Hormon salgısındaki bozukluğa bağlı olarak parmak uçlarının kalınlaşması ve tırnak yatağının düzleşmesi veya bombeleşmesi

Akciğer kanserinin ender görülen belirtileri:

 • Ses tellerinde rahatsızlık
 • Yutkunma zorluğu
 • Göz kapağı düşüklüğü
 • İnatçı hıçkırık

Bu belirtileri sadece kendinizde aramamalı; çevrenizdekilerde de gözlemlediğinizde onları uyarmalı ve bu konunun ne kadar hassas olduğunu onlara doğru şekilde anlatmalısınız. Tekrar vurgulamakta fayda var: Kanser tedavi edilemez bir hastalık değildir. Kanserin bu kadar tehlikeli olmasının sebebi, başlangıç aşamasında belirti göstermediği için erken teşhis edilmesindeki zorluktur.