Akciğer kanseri evreleri

Vücudumuzda yer alan dokularda bunan hücreler normal gelişim ve değişimlerinin dışında kontrolsüz bir şekilde çoğalır. Bu çoğalmayla birlikte tümörler meydana gelir. Bu tümörlere kanser denmektedir. Kanser hangi organda yer alıyorsa o organın adıyla anılır. Akciğerdeki hücrelerin dengesiz ve kontrolsüz bir şekilde çoğalmasına akciğer kanseri adı verilmektedir.

Yoğun sigara kullanımıyla birlikte son yıllarda akciğer kanseri olma oranında artış bulunmaktadır. Kanserin belirtileri fazla olmadığı için insanlar rutin kontrollerde röntgen çektirdiklerinde farkına varırlar. Akciğer kanseri ilerlemesine göre dört evreden oluşmaktadır. İlk evrede akciğerde bulunan tümör beş cm’den küçüktür. Lenf bezlerine ve diğer organlara yayılmamıştır. Hastalığın ilk anlarıdır. Bu evrede kanser teşhis edilirse hastalık yok edilebilir. Kanserli olan hücrelerin ameliyatla alınmasıyla birlikte hastalık yok edilir. Kanserin ikinci evresinde tümör beş ve yedi cm boyutundadır. Bu evrede hastalık lenf bezlerine sıçramıştır. Tedavisinde yine cerrahi müdahale şarttır. Bunun yanında ameliyat sonrasında kemoterapi yapılır. Üçüncü evrede ise tümörün büyüklüğü yedi cm’yi geçmiştir. Lenf bezlerine ulaşmış olup akciğerde bulunan ana bronşu kaplamıştır. Bu evrede yapılacak tedai ilk olarak kemoterapi ve radyoterapidir.

Akciğer kanserinin en ileri olduğu evre dördüncü evredir. Bu evrede artık kanser diğer organlara sıçramıştır. İlk üç evrede ameliyatla tedavi mümkünken bu evrede ameliyat yapılamaz.