deri kanseri nedir

Tek kaynaktan sağlık bilgilerine erişmeniz hedefiyle deri kanseri nedir konusu ile alakalı ayrıntılı çalışmalar hayata geçirdik. Siz okuyucularımıza en detaylı Sağlık ipuçlarını sunuyor olacağız.

deri kanseri nedir – ve Onkoloji gerçekleri

Şu unutulmamalıdır ki sağlık makalelerimizde inceleyeceğiniz sağlık bilgileri uzman hekim bilgisi dışında denenmemelidir.

Ana Kanser Sebepleri

Vücudun çeşitli bölgelerini etki altına alan 100 den fazla kanser çeşidi bulunuyor.

Tütün ürünleri kullanımı, tüm dünyada en büyük ve önlenebilir kanser sebebi.

Ağrı kontrolü ve destekleyici tedavi yöntemlerinin uygulanması halinde, bütün hastaların hastalık sürecinde ağrı çekmemeleri sağlanabiliyor.

Bu risk faktörlerinden biri veya daha fazlasına maruz kalmak bu kişide kesin kanser gelişeceğini göstermez, ama kansere yakalanma ihtimalini arttırır. Bazı insanlar birçok risk faktörü bulundurmasına rağmen yaşamı boyunca hiç kansere yakalanmazken, kanser tanısı konulan bazı hastalarda ise hiçbir risk faktörüne rastlanmayabilir.

Bağışıklık sisteminizi sağlam tutun.

Önem Arz Eden Kanser Belirtileri

deri kanseri nedir

Kanser hastalarının iç vücut sıcaklıkları daha düşüktür.

Kanama: Olağan dışı kanama birçok kanserde erken veya geç dönemde ortaya çıkabilir.

Ses kısıklığı veya belirli bir sebebi olmayan öksürük, uzun süre geçmeyen öksürük

Karın ağrıları, hazımsızlık veya yutma güçlüğü, ciddi bir tehlikenin işaretleri olabilir. Kronik, rahatsız edici öksürük, balgamlı veya kuru öksürükle beraber kan gelmesi -özellikle sigara içenlerde- kaygı vericidir. Uzun süreli ses kısıklığı da dikkat edilmesi gereken bir başka durumdur.

Kişi kendi isteği dışında kilo kaybediyorsa, nedeni araştırılmalıdır. Bu işaretler kanser dışındaki herhangi bir nedenden de olabilir. Ayrıca bu belirtilerle beraber ağrı da olmayabilir. Durumu hafife alıp sağlık kontrolü ihmal edilmemelidir. Kanserin ilk evrelerinde ağrı olmayabileceği unutulmamalıdır. Erken evrede teşhis edilmiş kanserlerin tedavisi çok daha kolaydır.

Sık Görülen Kanser Tipleri

Akciğer kanseri, akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüzce çoğaldığı bir hastalıktır. Bu kontrolsüz çoğalma, hücrelerin çevresindeki dokuları istila etmeleri veya akciğer dışındaki organlara sıçramaları ile (metastaz) sonuçlanabilir.

Sebebi tam olarak bilinmeyen bu kanser türünün sigara ve alkol alımıyla direkt ilgili olduğu tespit edilmiştir. Sigara içme yaşının düşmesiyle doğru orantılı olarak kadınlarda ve erkeklerde geçmişte 50 yaş üzerinde görülen bu rahatsızlık daha alt yaş gruplarında da görülmeye başlamıştır

deri kanseri nedir

Kemik Kanseri; İlik ne demektir bilmeyenlerimiz var ya da ilik verince ona da bir şey olacak diye korkuyorlar. Hayır, kesinlikle verene bir zarar olmadığını bildirmek isterim. Aramızda doktor varsa; anlatmasını da açıklamasını da isterim. Kan, ilik kanserlerinde yatanlara en çok ihtiyaç olan şeyler

Karnın sol üst bölgesinde mide bulunur. Nedenlerinde bahsedeceğimiz çeşitli sebeplerden dolayı midenin mukoza zarından tümörler gelişebilir. Bu tümörlerden kötü huylu olanları, kansere neden olur. Mide kanseri sıklıkla midenin küçük kenarında ortaya çıkar.Prostat kanseri; vücudumuzda bulunan bütün hücreler belli bir düzende kontrol altında çoğalırlar ve kendini yenilerler. Bazı nedenlerden dolayı hücreler kontrolsüz şekilde çoğalırlar. Bu kontrolsüz çoğalma sonucu oluşan hücreler bir arada birikerek tümör oluştururlar.

Altta göreceğiniz gibi siz değerli okuyucumuzdan önce deri kanseri nedir araması ile bu bölümü gezen ziyaretçilerimizin, okudukları diğer linklerimizi görebilirsiniz.